Uzależnienie od hazardu – dlaczego jest szkodliwe i jak z nim walczyć?

Każde uzależnienie zaczyna się niewinnie. Również uzależnienie od hazardu. Większość z nas uprawia hazard (czyżby?) – zapytacie “jak to?!”. Towarzyska gra w karty, kupon na loterii, Totolotek. Ta pozorna zabawa u niektórych przeradza się w coś znacznie poważniejszego.

Hazard to wszelkie zachowania stwarzające jakiekolwiek ryzyko straty finansowej, w których o wygranej bądź przegranej decyduje czynnik losowy. Niebezpieczna gra rozpoczyna się wtedy, gdy człowiek skuszony wygraną, sięga po więcej. Jego złudne przeświadczenie o kontroli nad sytuacją powoduje zanik świadomości o czynniku losowym. Hazard kusi, zwłaszcza osoby borykające się z problemami finansowymi, ponieważ wydaje się świetnym sposobem na rozwiązanie problemu poprzez szybkie zyskanie dużych pieniędzy,

Co złego jest w hazardzie?

Uzależnienie od hazardu niesie ze sobą niezwykle przykre skutki. Oprócz znacznego deficytu finansowego, pojawiają się trudne do spłacenia długi (będące sytuacją bez wyjścia), idące za tym myśli samobójcze, konflikty z bliskimi, którzy bywają często okradani przez osobę uzależnioną.

Jak walczyć z uzależnieniem od hazardu?

Osoby uzależnione od hazardu często nie są w stanie same poradzić sobie z wyjściem z nałogu. Jedynie odsetek potrafi poradzić sobie przy wsparciu najbliższych. Najczęściej jednak potrzebna jest psychoterapia, która pozwoli na zrozumienie istoty problemu (co jest milowym krokiem w walce z jakimkolwiek uzależnieniem) oraz jego akceptacja przez osobę uzależnioną.

Hazardziści mogą otrzymać stosowną pomoc w ośrodkach terapeutycznych, na przykład w Ośrodku Terapii Uzależnień Oaza Kraków (https://oaza.sos.pl/leczenie-uzaleznien/leczenia-uzaleznienie-hazardu/), gdzie prowadzone są przez wykwalifikowany zespół specjalistów od uzależnień, kompleksowe terapie leczenia tego typu uzależnień. Jest to jednak proces długotrwały, który wymaga obustronnego zaangażowania i współpracy. Ale warto spróbować żyć na nowo.