Pijmy wodę dla zdrowia i życia

Nie da się funkcjonować bez regularnego dostarczania wody do naszego organizmu. Stanowi ona bardzo istotny składnik zbilansowanego odżywiania się. Choć taka niepozorna, odpowiada za wiele istotnych procesów.

Rola wody w organizmie człowieka

Życie bez wody byłoby niemożliwe. W naszym ciele znajduje się od 75% zawartości organizmu u dzieci, do 50% u osób starszych. Codziennie musimy ją uzupełniać, wypijając około 2 litrów płynów dziennie. Wlicza się do tego również tę zawartą w pokarmach stałych.

Do czego potrzebujemy wody? Jej podstawową funkcją jest regulowanie temperatury ludzkiego ciała. Oprócz tego jest ona również wykorzystywana do usuwania szkodliwych, a nawet toksycznych substancji, które odkładają się w naszych ciałach.

Zdarza się niekiedy, że na skutek zachwiania równowagi elektrolitów, woda zaczyna się odkładać w organizmie. Nie jest to jednak zjawisko korzystne. Może powodować opuchliznę, zmęczenie, apatię, a także skokowy przyrost wagi. Odpowiedzialny za nią jest zazwyczaj nadmiar sodu. Skuteczną metodą neutralizacji go jest dostarczenie potasu, który sprawia, że sód jest wydalany z moczem.